Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.

 

Komentáře

21. October 2008 - 11:39

Dobrý den,

reaguji na článek zmíněný výše. Ve věku cca 17 jsem brala rok léky na Reflux. Nyní je mi 22, občas mám problém s jídlem (vyvolávané zbracení po jídle) a samozřejmě žáha mě pálí. Potřebuji se začít léčit, protože z poškození jícnu mám vážně strach, ale nevím kde začít?

Dále jsem se chtěla zeptat, zda je možné, že se mi Reflux vrátil zpátky a zda ještě kvůli mému zvracení nemohlo dojít k rapidnímu zhoršení?

Děkuji za odpověď, Veronika

21. October 2008 - 18:06

Ahoj Veroniko, nejsem přes tuhle problematiku expert, ale v tomto případě bych viděl řešení takto: Hlavní problém a příčina je zřejmě to po jídle vyvolávané zvracení- zvratky obsahují kyselý obsah žaludku a to samozřejmě vede k poškozování sliznice jícnu. Proto bych navrhoval nejprve konzultaci s pychologem, vyřešení onoho problému s vyvolávaným zvracením a možná pak už nebude nutno řešit nic dalšího- je dost možné, že pálení žáhy zmizí.

Samotný příznak pálení žáhy (a refluxní nemoc vůbec) řeší internista-gastroenterolog. Při symptomech pálení žáhy lze provést řadu vyšetření, z nichž velmi cenná je endoskopie jícnu a zhodnocení tamních poškození. Pálení žáhy lze léčit neutralizací žaludeční kyseliny pomocí antacid, nejlepším pravidelně užívaným lékem proti překyselování žaludku je pak Helicid (Omeprazol).

Zdůrazňuji ale znovu, že u jakékoliv nemoci je lepší a účelnější léčit pravděpodobnou příčinu (zvracení) než příznaky (pálení žáhy). Přeci jen ve 22 letech začít z tohoto důvodu brát léky proti překyselení žaludku se mi zdá zbytečné.

Pokud by pálení žáhy přetrvávalo i bez zvracení, je podle mě konzultace s internistou zcela na místě.

22. October 2008 - 16:19

Mnohokrát děkuji za radu, pokusím se s tím něco udělat. Myslíte si, že by se tento problém dal vyřešit i bez konzultace s psychologem?

22. October 2008 - 18:47

To záleží zcela na tobě. Problémy s příjmem potravy mohou být někdy nebezpečné a člověk sám na ně nemusí stačit. Ať už tak nebo tak není na případné konzultaci s psychologem nic, za co by se měl člověk stydět.

15. January 2009 - 20:41

Já bych radši nejdřív vyloučil organickou příčinu a pak teprve nějaké psychologické vyšetření (a i to bych dal až na třetí místo za farmakoth. funkční dyspepsie - Degan, Helicid či Ranital), standardy v těchto případech jsou: Na 14 dní zkusit užívat Helicid 20 mg 1 tbl ráno na lačno a pokud obtíže přetrávají i po těch 14 dnech, je plně indikována gastroskopie... je-li ta negativní, postupuje se čistě symptomaticky (prokinetika, antacida, PPI, H2-blokátory...). Samozřejmě k tomu patří nějaká ta životospráva (nejíst potraviny co obtíže výrazně zhoršují, strava bez koření, nekouřit, bez alkoholu, poslední jídlo 4 hod. před ulehnutím, podložit si postel aby byla zvýšená horní polovina těla...).

29. October 2008 - 20:52

Ahoj! Jenom bych se rád připojil k ostatním s poděkováním za tyto stránky. Jsem ted v prváku, takže každá informace a rada se moc hodí. Hodně štěstí se statnicema... snad se tam taky jednou dopracuju)

29. October 2008 - 21:43

Dík za pochvalu. Trochu mě mrzí, že první a druhý ročník nemám zpracovaný moc kvalitně (začal jsem tyhle stránky dělat teprve ve čtvrťáku), ale i tak alespoň něco. K tomu dopracování se ke státnicím můžu jen říct, že není o co stát (i když prvák je samozřejmě horší).

2. November 2008 - 0:12

Ahoj, moc pekne stranky, ja mam asi pred sebou jeste dlouhou cestu nez se dostanu na medicinu, nebot ted jsem v prvnim rocniku vseobecneho gymnazia, jen sem se chtel zeptat jestli je nejaky kontakt na autora techto stranek, nebo kohokoliv kdo se v soucasne dobe studuje medicinu, me proste fascinuje kazda veta co je tady psana, tak moc vam zavidim, prosim odpovezte nekdo :).. Ahoj

2. November 2008 - 14:23

Jsem rád, že se ti stránky líbí. Pokud máš zájem pokecat si s mediky od nás, tak nejlepší místo je Forum 1. LF UK. Jen se zaregistruješ a můžeš začít získávat informace :-).

Stránky

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů