Combogesic patří do skupiny protizánětlivých léků, jeho účinnou složkou je známá sloučenina paracetamol a ibuprofen.
 
Princip: Paracetamol a ibuprofen blokují v organizmu enzym zvaný cyklooxygenáza (COX). Cyklooxygenáza je důležitá pro správný průběh zánětlivých reakcí, vnímání bolesti a zvýšení tělesné teploty. Ibuprofen patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL). Paracetamol má velmi podobný účinek jako NSPZL, ale vzhledem k jeho mizivému protizánětlivému účinku ho k NSPZL neřadíme. Účinek na bolest a vysokou teplotu je však u paracetamolu velmi dobrý.
 
 
Využití: Combogesic se využívá zejména k léčbě bolesti a je účinný i při tlumení vysokých teplot. Užíváme ho u běžných infekcí, při chřipce, u bolestí zad, bolestí kloubů, u zánětů šlach, při bolestivé menstruaci, při bolestech hlavy, bolestech zubů, apod. V případě úporných bolestí (např. při nádorové bolesti) se hodí do kombinace s dalšími léky a dochází tak k vzájemnému zvýšení účinku.
 
 
Podávání: Combogesic se vyrábí v podobě tablet o síle 500/150 miligramů (500 mg paracetamolu a 150 mg ibuprofenu). Běžná dávka u dospělého člověka je 1 tableta při obtížích s maximální denní dávkou 4-6 tablet.
 
 
Nevýhody: Hlavní nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivost jaterní tkáni (odborně hepatotoxicita). V běžných doporučených dávkách se nic neděje, ovšem otrava většími dávkami paracetamolu může způsobit závažné poškození jaterní tkáně a akutní selhání jater. Tento neblahý efekt paracetamolu se výrazně zvyšuje při požití alkoholu, proto by nemocní neměli paracetamol s alkoholem kombinovat. Kromě toho by neměly být léky s paracetamolem nadužívány lidmi s již nemocnými játry (např. s cirhózou). Ibuprofen patří mezi NSPZL a může vyvolat podráždění trávicího traktu se zvýšeným rizikem vzniku žaludečního zánětu a žaludečního vředu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů