Colchicum-Dispert (Colchicum Dispert) je lék, jehož účinnou látkou je sloučenina kolchicin. Lék je výborný především v léčbě akutní dny.

 

Princip: Kolchicin je alkaloid získávaný z ocúnu podzimního. Sloučenina pomáhá tlumit tvorbu krystalků kyseliny močové v organizmu a působí protizánětlivě.

 

Využití: Colchicum-Dispert se podává u akutního záchvatu dny k potlačení zánětu a k úlevě od nepříjemné bolesti. Kromě toho má lék efekt i v léčbě některých vracejících se forem zánětu osrdečníku.

 

Podávání: Colchicum-Dispert se vyrábí jako tablety o síle 0,5 miligramu a při akutních obtížích se u dospělého obvykle podávají 1-2 tablety. Tato dávka může být opakována každé 2 hodiny do celkové denní dávky 8 miligramů. Při zánětech osrdečníku se lék podává v dávce 1 miligram denně po několik týdnů. Užívání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Colchicum-Dispert může způsobit trávicí obtíže, únavu, kožní vyrážky a další. Vzácněji byly pozorovány poruchy krvetvorby (chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek, nedostatek krevních destiček), zvýšení jaterních testů a poruchy funkce ledvin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů