Coaprovel je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – irbesartan patřící mezi sartany a hydrochlorothiazid, který patří mezi diuretika.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a ke zvýšení výdeje tekutiny ledvinami s následným poklesem krevního tlaku.

 

Využití: Coaprovel používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Kombinovaný preparát se obvykle využívá nikoliv jako první volba, ale spíše u již stabilizovaného pacienta, který je léčen větším množstvím léků a my chceme snížit množství užívaných tablet.

 

Podávání: Coaprovel nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék se vyrábí ve více formách podle síly jednotlivých složek. Nejnižší dávka je 150/12.5 (tj. 150 miligramů irbesartanu a 12.5 miligramů hydrochlorothiazidu) a nejvyšší je 300/25 (tj. 300 miligramů irbesartanu a 25 miligramů hydrochlorothiazidu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Díky přítomnému hydrochlorothiazidu je to nicméně u tohoto preparátu méně pravděpodobné. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu a speciálně při užívání hydrochlorothiazidu může dojít k lehkému zvýšení hladiny cukru v krvi. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů