Clobex je lék, který bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je sloučenina klobetasol (přesněji klobetasol-propionát).

 

Princip: Klobetasol patří mezi silné kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy včetně alergických projevů.

 

Využití: Clobex je předepisován k léčbě těžších forem lupénky, která postihuje oblast kštice (tj. vlasové pokrývky hlavy).

 

Podávání: Clobex smí být užíván pouze dle přesného doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě šamponu, která se nanáší na suchou kštici 1x denně a po nanesení se opatrně vmasíruje do kůži. Je doporučené léčbu provádět po co nejkratší nutnou dobu. Šampon by neměl přijít do kontaktu s očima a po jeho nanesení na kštici je nutné si pořádně umýt ruce.

 

Nevýhody: Clobex může při dlouhodobějším podávání poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a změny pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko kožních infekcí. Pokud je lék aplikován po delší dobu na velké kožní plochy, může jeho vstřebávání do organizmu způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, které si můžete přečíst v textu o kortikoidech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů