Cisordinol patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina zuklopenthixol (zuclopenthixol).
 
Princip: Zuklopenthixol účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Zuklopenthixol zejména na některé dopaminové receptory a méně silně i na histaminové receptory.
 
 
Využití: Cisordinol se využívá v léčbě některých psychotických stavů jako je například schizofrenie, manické fáze maniodepresivní psychóza (která je také označována jako bipolární porucha) a poruchy chování u lidí s mentální retardací.
 
 
Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Cisordinol se vyrábí ve formě tablet o síle 10 a 25 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je přibližně 10-50 miligramů denně. Kromě tablet se vyrábí Cisordinol i v injekční formě s pomalým uvolňováním (Cisordinol Depot), který se aplikuje nitrosvalově 1x za 2-4 týdny. Dále existuje injekční forma s rychlým uvolňováním, která je vyhrazená pro akutní stavy (Cisordinol-Acutard), opět se podává nitrosvalově.
 
 
 
Nežádoucí účinky: Cisordinol může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat útlum, nadměrnou spavost (jindy však paradoxně nespavost), bušení srdce, svědění kůže, bolesti svalů, sucho v ústech a bolesti hlavy a o něco vzácněji poruchy hybnosti podobné Parkinsonově nemoci. Poměrně často se objevují trávicí obtíže jako je změna chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení), zvracení a zácpa. Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů