Ciphin [Cifin] patří mezi používaná antibiotika ze skupiny fluorchinolonů a jeho účinnou látkou je sloučenina ciprofloxacin.

 

Princip: Ciprofloxacin blokuje některé enzymy, které jsou nutné k tvorbě a opravě bakteriální DNA. Díky tomu je narušena schopnost bakterií se množit.

 

Využití: Ciphin bývá poměrně často využíván v léčbě bakteriálních infekcí trávicího traktu (např. infekční zánět žlučníku a záněty žlučových cest). Užít jej lze i u infekcí močových cest, u infekcí dýchacích cest, u zánětů prostaty a některých gynekologických pánevních zánětů.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře. V tabletové formě se Ciphin u dospělého člověka podává dvakrát denně v dávce 250-500 miligramů. Existuje i varianta léku ve formě infuzního roztoku, který se aplikuje nitrožilně dvakrát denně v dávce 200 miligramů. Dávkování je nicméně přísně individuální.

 

Nevýhody: Nežádoucím účinkům antibiotik jsem věnoval celý text, který najdete zde. Ciphin nejčastěji vyvolává alergie a trávicí obtíže. Vzhledem k možnému nežádoucímu efektu na vývoj kloubů by neměl být podáván těhotným a kojícím ženám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů