Ciloxan je lék, který obvykle předepisují lékaři ORL (ušní-nosní-krční) a oční lékaři. Účinnou složkou preparátu je sloučenina ciprofloxacin.

 

Princip: Ciprofloxacin je účinné antibiotikum, které spolehlivě zabíjí celou řadu bakterií a je dobře účinné vůči mikroorganizmům způsobujícím oční a ušní záněty.

 

Využití: Ciloxan využíváme v ORL u zánětů zevního zvukovodu, které jsou způsobeny bakteriální infekcí. Obvykle se jedná o velmi nepříjemné a bolestivé stavy. V očním lékařství může být Ciloxan podáván u hnisavých infekcí oka, jako jsou například bakteriální záněty spojivek, záněty rohovky a s nimi související vředy na rohovce.

 

Podávání: Ciloxan se vyrábí v podobě ušních a očních kapek. Dávkování je stanoveno předepisujícím lékařem, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Do oka se průměrně kapou 2 kapky každé 4 hodiny, do ucha se aplikují 3-4 kapky 2-4x denně. Tyto dávky mohou být ovšem lékařem dále navýšeny.

 

Nevýhody: Ciloxan nemá díky lokální aplikaci výrazné celkové vedlejší účinky. Při oční aplikaci nelze vyloučit podráždění oka s jeho bolestí a zarudnutím. Při aplikaci do zvukovodu může dojít k jeho podráždění se zhoršením bolestí ucha, svěděním a pálením. Vzácně byly popisovány alergické reakce, bolesti hlavy a motání hlavy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů