Cholib je kombinovaný preparát, který patří mezi léky na vysoký cholesterol. Cholib obsahuje účinné sloučeniny simvastatin a fenofibrát.

 

Princip: Simvastatin patří mezi statiny a fenofibrát mezi fibráty. Obě látky mají jiné mechanizmy účinku, které se vzájemně kombinují. Dochází ke snížení hladiny „špatného“ cholesterolu a dalších tuků a naopak k lehkému zvýšení koncentrace „dobrého“ cholesterolu.

 

Využití: Cholib se může podávat pacientům s vysokým cholesterolem, kteří mají navíc vysoké i ostatní tuky. Ideálním uživatelem je člověk, který již užívá samotný statin, ale u kterého statin nemá požadovaný efekt.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Cholib se vyrábí v podobě tablet o síle 145/20 miligramů (145 mg fenofibrátu a 20 mg simvastatinu) a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta denně. Nedoporučuje se podávání léku těhotným a kojícím ženám.

 

Nevýhody: Cholib v sobě kombinuje možné nežádoucí účinky obou přítomných účinných látek. Statin může způsobit zvýšení jaterních testů a u malého procenta pacientů může jeho užívání vyvolat bolesti svalů a u vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Fibrát může způsobit podobné poškození svalů a navíc poměrně často vyvolává trávicí obtíže (nechutenství, plynatost a průjem).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů