Cholestagel je méně často užívaný lék, který patří mezi léky na vysoký cholesterol. Účinnou složkou léku je sloučenina kolesevelam (colesevelam).

 

Princip: Kolesevelam narušuje ve střevě vstřebávání žlučových kyselin a tím zvyšuje jejich ztráty z organizmu (odcházejí se stolicí). Organizmus je kvůli tomu nucen vyrábět více žlučových kyselin z cholesterolu, jehož množství začne klesat.

 

Využití: Cholestagel může být podáván u vysokého cholesterolu (včetně familiární hypercholesterolémie) v kombinaci s jinými léky, jako jsou statiny a ezetimib. Samotný Cholestagel se v léčbě vysokého cholesterolu prakticky nepoužívá.

 

Podávání: Záleží na doporučení lékaře, bez jehož vědomí lék nemá být užíván. Cholestagel se vyrábí v podobě tablet o síle 625 miligramů a běžnou dávkou pro dospělého člověka je 4-6 tablet denně. Denní dávka 6 tablet by již dále neměla být překročena.

 

Nevýhody: Cholestagel nemívá závažné vedlejší účinky, nicméně někdy byly po jeho nasazení pozorovány různé trávicí obtíže, alergické reakce, bolesti svalů zvýšené jaterní testy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů