Ceftazidim patří mezi antibiotika, které lze zařadit do skupiny cefalosporinů 3. generace. Účinnou složkou preparátu je stejnojmenná sloučenina ceftazidim.

 

Princip: Ceftazidim narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí. Velkou výhodou je široké spektrum účinku, lék hubí velké množství typů bakterií.

 

Využití: Preparát Ceftazidim se podává spíše u těžších infekcí u hospitalizovaných pacientů. Může být podáván komplikovaných močových infekcí včetně zánětů ledvin, při zápalech plic, u těžkých infekcí v oblasti středouší, u komplikovaných hnisavých infekcí kůže, u nitrobřišních infekcí včetně gynekologických zánětů a u nebezpečných bakteriálních zánětů mozkových blan.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék aplikován. Ceftazidim existuje ve formě prášku v lahvičce (o síle 1-2 gramy) k přípravě vodného roztoku, který se podává v podobě pomalé injekce nebo nitrožilní infuze. Celková denní dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 gramy 2x denně po 12 hodinách. U těžkých infekcí může být dávka dále navýšena až na 6 gramů denně (tj. 2 gramy každých 8 hodin).

 

Nevýhody: Text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Ceftazidim je většinou dobře snášen, někdy se objeví trávicí obtíže, nebo méně závažné alergické reakce. Měli bychom být ostatně opatrní s podáváním cefalosporinových antibiotik pacientům alergickým na penicilin – jsou zde totiž časté zkřížené alergie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů