Cefotaxime patří mezi antibiotika, které lze zařadit do skupiny cefalosporinů 3. generace. Účinnou složkou preparátu je prakticky stejnojmenná sloučenina cefotaxim.

 

Princip: Cefotaxim narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí.

 

Využití: Preparát Cefotaxime se běžně nepoužívá, předepisujeme ho však u těžkých infekcí u hospitalizovaných pacientů. Využit může být u nitrobřišních infekcí včetně gynekologických zánětů, u nebezpečných bakteriálních zánětů mozkových blan a u infekcí kostí. Také může být podáván u otrav krve, které mají původ v močových infekcích včetně zánětů ledvin, nebo v zápalech plic.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék aplikován. Cefotaxime existuje pouze ve formě prášku v lahvičce (o síle 1000 mg) k přípravě vodného roztoku, který se podává v podobě pomalé injekce nebo nitrožilní infuze. Celková denní dávka pro dospělého člověka je 1 gram 2x denně po 12 hodinách U těžkých infekcí může být dávka dále navýšena až na 3-6 gramů denně.

 

Nevýhody: Text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Cefotaxime je většinou dobře snášen, někdy se objeví trávicí obtíže nebo méně závažné alergické reakce. Měli bychom být ostatně opatrní s podáváním cefalosporinových antibiotik pacientům alergickým na penicilin – jsou zde totiž časté zkřížené alergie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů