Cardiket Retard má účinnou sloučeninu isosorbid dinitrát a jedná se o lék ze skupiny nitrátů, které podáváme některým pacientům s onemocněním srdce.

 

Princip: Účinná sloučenina léku uvolní v organizmu oxid dusnatý a ten relaxuje hladkou svalovinu cév, čímž způsobí rozšiřování tepen. Pro nás je nejdůležitější efekt léku na rozšíření věnčitých tepen zásobujících srdeční sval.

 

Využití: Cardiket Retard předepisujeme pacientům s bolestmi na hrudi, které mají srdeční příčinu, tj. při angině pectoris způsobené ischemickou chorobou srdeční. Lék působí preventivně a snižuje riziko vzniku bolestí. Kromě toho může být lék užíván jako pomocná medikace při srdečním selhávání.

 

Podávání: Dávkování záleží na doporučení lékaře, bez jehož vědomí by neměl být lék užíván. Cardiket Retard se vyrábí v podobě tablet a tobolek s pomalým uvolňováním o síle 20, 40 a 120 miligramů. Běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je 40 miligramů denně a může být samozřejmě dále navýšena.

 

Nežádoucí účinky: Lék může snížit krevní tlak, zejména užívá-li pacient pravidelně jiná antihypertenziva, výjimečně může dojít i ke kolapsovému stavu. Po užití se může objevit zčervenání obličeje a nepříjemná bolest hlavy. Někteří uživatelé si stěžují na ospalost, motání hlavy a bušení srdce. Nitráty mohou být velice nebezpečné v kombinaci s léky nárazově používanými k vyvolání erekce (např. Viagra apod.).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů