Carbofit [karbofit] je volně prodejný přípravek, který se využívá nejen u trávicích obtíží. Účinnou složkou preparátu je aktivované dřevěné uhlí.

 

Princip: Aktivované dřevěné uhlí má popisovaný efekt na trávicí trakt, v němž vychytává řadu škodlivých látek a zabraňuje jejich vstřebávání do organizmu.

 

Využití: Carbofit se může využít u různých střevních obtíží, například u klasické „střevní chřipky“ a u stavů se zvýšenou plynatostí. Výrobcem je kromě toto Carbofit doporučován i k celkové detoxikaci organizmu, tj. ke zrychlení odstraňování různých toxických látek z těla.

 

Podávání: Carbofit se vyrábí v podobě tobolek, sirupu a prášku rozpustného ve vodě. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 tobolky denně, nebo 5-10 mililitrů sirupu. Carbofit v podobě prášku se připraví tak, že se jedna kávová lžička rozpustí v čisté vodě a vzniklý roztok se vypije.

 

Nevýhody: Carbofit obvykle nezpůsobuje žádné výrazné vedlejší účinky, i když po jeho požití nelze vyloučit mírné trávicí potíže (nechutenství, průjmy apod.). Při užívání se objevuje černé zabarvení stolice, kterého by se neinformovaný člověk mohl zbytečně leknout. Vzhledem k riziku, že aktivní uhlí vychytá molekuly některých léků, se doporučuje ponechat mezi užitím Carbofitu a léků časový rozestup dvou a více hodin.
 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů