Caramlo je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – kandesartan patřící mezi sartany a amlodipin, který patří mezi blokátory kalciových kanálů.
Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém. Kandesartan blokuje buněčné receptory pro sloučeninu angiotenzin II. Ta vzniká v našem organizmu a má mnoho funkcí včetně zvyšování krevního tlaku. Amlodipin má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi. Opět díky tomu dochází k poklesu krevního tlaku.
Využití: Caramlo používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Lék je vhodný spíše u pacientů, jejichž krevní tlak je již pomocí léků stabilizován, a kdy se snažíme omezit množství podávaných tablet. Kombinovaný preparát umožní podat dvě účinné složky v jedné tabletě a tím zvýšit ochotu (odborně compliance) pacienta lék užívat.
Podávání: Preparát Caramlo nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Caramlo má více forem podle aktuálního obsahu obou sloučenin, nejnižší dávka je 5/8 miligramů (5 mg amlodipinu + 8 mg kandesartanu) a nejsilnější dávka je 10/16 miligramů (10 mg amlodipinu + 16 mg kandesartanu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně a obvykle se začíná nižší dávkou léku, která se pomalu navyšuje.
Nevýhody: Předávkování preparátem Caramlo nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se důrazně nedoporučuje. Blokátory kalciových kanálů mohou kromě toho způsobit otoky dolních končetin. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.