Canri je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou látkou léku je sloučenina irinotekan.

 

Princip: Irinotekan poškozuje rychle se dělící nádorové buňky díky zablokování enzymu DNA topoizomeráza I. Dochází k narušení buněčného dělení a vyššímu odumírání buněk.

 

Využití: Canri se podává pacientům s některými zhoubnými nádory, jako jsou například pokročilé formy rakoviny tlustého střeva. Lék se obvykle podává ve speciálních chemoterapeutických cyklech společně s dalšími preparáty.

 

Podávání: Canri se vyrábí v podobě roztoku, který je určen k nitrožilnímu podání jakožto pomalá infuze. Přesná dávka je individuální a stanovuje ji ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.

 

Nevýhody: Canri může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější jsou trávicí obtíže s průjmy. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat bolesti svalů, alergické reakce, chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Přípravek může v organizmu narušit funkci enzymu acetylcholinesterázy a způsobit nadměrné slinění, pokles krevního tlaku, zúžení zornic a motání hlavy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů