Canespor [kanespor] je lék, který patří mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina bifonazol.

 

Princip: Bifonazol účinkuje na syntézu ergosterolu, který je důležitý pro stavbu buněčné stěny plísní. Sloučenina dobře proniká do kůže a hubí celou řadu plísní (kvasinky, dermatofyty a další).

 

Využití: Canespor se využívá k léčbě plísňových infekcí kůže a nehtů. Konkrétní preparát se vybírá podle přesného místa, rozsahu a tíže infekce.

 

Podávání: Canespor se vyrábí v podobě kožního krému a kožního roztoku. Přípravky se několikrát denně nanáší na postiženou kůži. Canespor existuje i jako mast na nehty, tato forma léku navíc obsahuje ureu (močovinu) a v balení je speciální škrabka. Mast se nanese na postižený nehet, urea umožní změknutí povrchové vrstvy nehtu a ta se seškrábe přiloženou škrabkou. Všechny preparáty by měly být aplikovány pouze dle doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Canespor má jen minimum vedlejších účinků. Asi nejběžnější jsou projevy kožní přecitlivělosti se zarudnutím a svěděním. Podobné projevy může mít i lokální alergická reakce, která může vypadat i jako kopřivka.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů