Calcium pantothenicum [calcium pantotenikum] je oblíbená volně prodejná mast, která se aplikuje při řadě kožních obtíží. Účinnými složkami masti jsou calcium pantothenicum, močovina (urea) a mandlový olej.

 

Princip: Calcium pantothenicum je sůl kyseliny pantothenové. Zrychluje hojení pokožky a působí protizánětlivě. Urea zvlhčuje kůži a působí pozitivně na regeneraci buněk kožního krytu. Mandlový olej má podpůrný efekt ve smyslu hydratace a tlumí nepříjemné svědění kůže.

 

Využití: Calcium pantothenicum lze aplikovat při chronických kožních obtížích spojených se svěděním a vysušováním kůže, jako jsou například atopické ekzémy. Přípravek lze aplikovat i jako prevenci vzniku opruzenin.

 

Podávání: Calcium pantothenicum se vyrábí jako mast, která se nanáší 2x denně na postiženou pokožku. Před nanesením by měla být pokožka umyta a vysušena.

 

Nevýhody: Mast Calcium pantothenicum je celkově velmi dobře snášena a nežádoucí účinky jsou vzácné. Zcela vyloučit samozřejmě nejde podráždění pokožky nebo vznik alergické reakce, to však platí pro každou mast.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů