Calcium Gluconicum [kalcium glukonikum] je lék, který se využívá jako zdroj vápníku a jako lék proti alergickým reakcím. Účinnou složkou je sloučenina glukonan vápenatý.

 

Princip: Glukonan vápenatý obsahuje vyšší množství vápníku. Vápník je důležitý pro organizmus a měl by být dodáván lidem s jeho nedostatkem. Kromě toho je důležitý vliv glukonanu vápenatého na menší cévy, v jejichž stěnách dochází ke snížení propustnosti pro krevní tekutinu.

 

Využití: Calcium Gluconicum se podává lidem, kteří trpí nedostatkem vápníku. Aplikace preparátu je možná i u pacientů s akutní alergickou reakcí ke snížení propustnosti krevních cév (ta je zodpovědná za vznik otoků, a případně i poklesu krevního tlaku při snížení objemu tekutiny v cévách).

 

Podávání: Calcium Gluconicum se vyrábí v podobě roztoku, který se aplikuje nitrožilně. Lék se podává buď pomalou injekcí, nebo v infuzi. Dávka je individuální, obvykle se jednorázově aplikuje 10 mililitrů roztoku (1 ampule) a dále se postupuje dle stavu a hladiny vápníku v krvi. Podání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Calcium Gluconicum může při rychlé aplikaci způsobit pocit návalů horka, zarudnutí kůže a někdy i poklesu krevního tlaku s kolapsem. Objevit se mohou i trávicí obtíže, nevolnost a zvracení.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů