CA15-3 [CéÁ patnáct-tři] je sloučenina, která se využívá jako tzv. tumor marker. To znamená, že její koncentrace v krevním séru se může zvyšovat při některých nádorových stavech.

 

Princip: CA 15-3 je glykoprotein vyskytující se zejména v buněčných výstelkách žláz včetně mléčné žlázy prsu. Jeho koncentrace se zjišťuje v laboratoři ze vzorku krve, který se získá klasickým náběrem žilní krve.

 

Využití: CA 15-3 bývá zvýšený při některých formách rakoviny prsu. V diagnostice má spíše podpůrnou funkci, ke správné diagnóze je nutné provedení zobrazovacích metod (např. mamografieCT vyšetření) a obvykle biopsie nádorové hmoty jehlou se získáním vzorku. Hlavní využití CA 15-3 je spíše při monitorování pacientek, které mají již rakovinu prsu diagnostikovanou a probíhá u nich léčba. Podle poklesu hladiny CA 15-3 pak dokážeme odhadnout účinnost léčby a naopak náhlé zvýšení hodnot nás může s předstihem varovat o návratu nebo zhoršení onemocnění.

 

Nevýhody: Hlavní nevýhodou CA 15-3 je ne zcela ideální spolehlivost, což je však problém většiny tumor markerů. Znamená to, že některé pacientky s rakovinou prsu budou mít hladinu CA 15-3 normální a současně existují různé nenádorové stavy, při kterých se hladina CA 15-3 zvyšuje (akutní a chronické jaterní záněty, selhávání ledvin, chronické záněty průdušek a další).


Zdroje
https://emedicine.medscape.com
https://www.urmc.rochester.edu

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů