CA 125 [CéÁ - sto dvacet pět] je sloučenina, která se využívá jako tzv. tumor marker. To znamená, že její koncentrace v krvi může být závislá na přítomnosti některých zhoubných onemocnění.

 

Princip: CA 125 je membránový glykoprotein, který se vyskytuje ve sliznicích dýchacího a ženského pohlavního traktu. Jeho zvýšená hladina je spojena zejména s gynekologickými nádory, zjišťujeme ji laboratorně v krvi z jednoduchého odběru žilní krve.

 

Využití: Hlavní využití CA 125 je v diagnostice rakoviny vaječníků, u většiny žen s tímto nádorovým onemocněním je hladina CA 125 zvýšená. Diagnózu pochopitelně nemůžeme postavit pouze na hladině tumor markeru, žena musí mít i gynekologické vyšetření a případně vyšetření zobrazovacími metodami (ultrazvuk a CT vyšetření břicha). Pravidelné monitorování CA 125 je výhodné u pacientek s již potvrzenou rakovinou vaječníku, u kterých probíhá onkologická léčba, abychom hodnotili její účinnost a případné vymizení (pokles koncentrace CA 125), nebo návrat nemoci (zvýšení koncentrace CA 125). V moderní diagnostice se hodnocení hladiny markeru CA 125 může kombinovat s vyšetřením novějšího markeru HE4, výsledek je pak výrazně přesnější a spolehlivější.

Kromě rakoviny vaječníků může být CA 125 zvýšena i u jiných nádorů, zejména u rakoviny vejcovodů, rakoviny dělohy a rakoviny plic a rakoviny prsu.

 

Nevýhody: Nevýhodou je relativně malá citlivost markeru CA 125. Jeho hladina může být totiž zvýšena i u mnoha nenádorových nemocí jako jsou například infekční pánevní záněty (záněty vejcovodů, záněty vaječníků), endometrióza, cirhóza jater a  cukrovka 2. typu. Ke změnám koncentrace CA 125 dochází i v rámci menstruačního cyklu a v těhotenství.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů