Byetta [bajeta] se řadí mezi novější léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina exenatid.
 
Princip: Exenatid je syntetický analog (látka chemicky obdobná) sloučenině známé jako glukagon-like peptid-1 (GLP-1). Exenatid zvyšuje v těle tvorbu inzulinu, snižuje tvorbu hormonu glukagonu, zpomaluje vstřebávání cukrů z trávicího traktu a tím uspokojivě snižuje krevní hladiny glukózy (glykémie).
 
 
Využití: Byetta se používá v léčbě cukrovky 2. typu. Nejedná se obvykle o lék první volby, spíše se užívá do kombinací s jinými PADy, pokud nemají dostatečný účinek. Méně často bývá kombinován i s bazálním inzulinem.

 
Podávání: Byetta se vyrábí v podobě roztoku k injekční aplikaci, lék se podává striktně podkožně (břicho, stehno, či horní část paže). Běžná dávka pro dospělého člověka je 5-10 mikrogramů aplikovaných 2x denně. Aplikovat lék bez doporučení lékaře je vcelku pochopitelně zakázáno.
 
 
Nevýhody: Při užívání preparátu Byetta se mohou objevit různé trávicí obtíže, nechutenství a průjmy, většinou však rychle odezní. Z vážnějších a vzácnějších komplikací může přípravek vyvolat akutní pankreatitidu. Podobně jako jiné PADy může i Byetta vyvolat hypoglykémii, riziko roste při nepravidelném příjmu potravy a nedodržování režimových doporučení stanovených lékařem.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů