Bydureon se řadí mezi novější léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina exenatid.

 

Princip: Exenatid je syntetický analog (látka chemicky obdobná) sloučenině známé jako glukagon-like peptid-1 (GLP-1). Exenatid zvyšuje v těle tvorbu inzulinu, snižuje tvorbu hormonu glukagonu, zpomaluje vstřebávání cukrů z trávicího traktu a tím uspokojivě snižuje krevní hladiny glukózy (glykemie).

 

Využití: Bydureon se používá v léčbě cukrovky 2. typu. Nejedná se obvykle o lék první volby, spíše se užívá do kombinací s jinými PADy, pokud nemají dostatečný účinek.

 

Podávání: Bydureon se vyrábí v podobě prášku s rozpouštědlem určeného k přípravě roztoku k injekční aplikaci. Lék se u dospělých aplikuje podkožně v dávce 2 miligramů 1x týdně vždy ve stejný den. Aplikovat lék bez doporučení lékaře je vcelku pochopitelně zakázáno.

 

Nevýhody: Při užívání preparátu Bydureon se mohou objevit různé trávicí obtíže, nechutenství a průjmy, většinou však rychle odezní. Z vážnějších a vzácnějších komplikací může přípravek vyvolat akutní pankreatitidu. Podobně jako jiné PADy může i Bydureon vyvolat hypoglykémii, riziko roste při nepravidelném příjmu potravy a nedodržování režimových doporučení stanovených lékařem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů