Buprenorfin je lék, který se využívá v terapii bolesti. Jedná se o opiát, jehož účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina buprenorfin.
 
Princip: Buprenorfin je silné opioidní analgetikum (sloučenina užívaná jako lék proti bolesti), který působením na určité receptory v těle tlumí pocity bolesti. Buprenorfin je mnohokrát silnější než klasický morfin.
 
 
Využití: Buprenorfin má využití v léčbě středně těžké a těžké bolesti, může být podáván samostatně nebo v kombinaci s jinými léky proti bolesti, jako jsou například nesteroidní antirevmatika. Preparát je ideální u pacientů s pokročilými nádorovými onemocněními.
 
 
Podávání: Buprenorfin se vyrábí v podobě kožních náplastí o různé síle a smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Náplast se přilepí na kůži (obvykle na hrudník, nebo na záda) a buprenorfin se z ní postupně uvolňuje do organizmu. Frekvence výměny náplastí je cca 3-4 dny. Snadná aplikace a možnost výměn je důvodem, proč k této formě léčby často saháme u nemocných v domácím prostředí.
 
 
Nevýhody: Buprenorfin má podobně jako ostatní opiátové preparáty řadu nežádoucích účinků zahrnujících nevolnost, zvracení, slabost, ospalost, zácpu, celkový útlum, zúžení zornic, zhoršení odtoku moči a bolesti břicha. Zřejmě nejzávažnějším možným vedlejším účinkem při předávkování je útlum dechového centra. Kombinace s dalšími tlumivými látkami nebo s alkoholem může mít nepředvídatelné účinky.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů