Bufar Easyhaler je kombinovaný lék předepisovaný zejména plicními lékaři. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny budesonid a formoterol (přesněji formoterol-fumarát).

 

Princip: Formoterol patří mezi bronchodilatancia, působí na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří. Rozšířením průdušek se zlepšuje dýchání. Budesonid je inhalační kortikoid, který účinně tlumí slizniční zánětlivé reakce ve sliznici dýchacích cest.

 

Využití: Bufar Easyhaler má největší využití u plicních chorob známých jako astma a CHOPN k udržovací léčbě. To znamená, že preparát se užívá dlouhodobě preventivně, aby se předešlo náhlému zhoršení s dušností a kašlem. Při akutním zhoršení nemocí dáváme nicméně přednost spíše jiným preparátům.

 

Podávání: Bufar Easyhaler by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí bílého prášku, který se inhaluje pomocí speciálního inhalátoru (ten je součástí balení). Preparát má sílu 80/4,5 mikrogramů (tj. 80 mikrogramů budesonidu a 4,5 mikrogramů formoterolu v 1 dávce).  Běžná dávka pro dospělého člověka je jeden vdech  2x denně a tato dávka může být dle efektu případně dále navýšena.

 

Nevýhody: Bufar Easyhaler může vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacích, bolesti hlavy, bušení srdce, sucho v ústech, celková podrážděnost a poruchy spánku. U lidí se zeleným zákalem nelze vyloučit zhoršení obtíží. Vzhledem k přítomnosti kortikoidu v preparátu nelze teoreticky vyloučit rozvoj celkových nežádoucích účinků kortikoidů, při dodržování doporučovaných dávek je to nicméně nepravděpodobné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů