Brecur Airmaster je kombinovaný preparát, který rozšiřuje průdušky a tlumí zánět. Účinnými složkami léku jsou sloučeniny salmeterol a flutikason.

 

Princip: Salmeterol pomáhá působit na svalovinu průdušek a roztahovat ji. Flutikason je kortikoid, působí na sliznici dýchacích cest a tlumí zánětlivé procesy. Tím snižuje tendenci sliznice reagovat přecitlivěle.

 

Využití: Preparát Brecur Airmaster se nejčastěji využívá při astmatu k pravidelné inhalaci u jeho těžších forem, aby zabránil vznikům astmatického záchvatu. Podobně lze preparát předepsat u některých forem CHOPN. Tuto preventivní formu terapie popisujeme jako udržovací. Při již rozvinutém akutním záchvatu zhoršení s kašlem a dušností se preparát příliš nehodí, na to máme jiné léky.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Brecur Airmaster se vyrábí v podobě inhalačního prášku a vdechuje se pomocí speciálního inhalátoru. Preparát má různé síly a to od 50/100 (50 mikrogramů salmeterolu a 100 mikrogramů flutikasonu) až po 50/500 (50 mikrogramů salmeterolu a 500 mikrogramů flutikasonu). Běžně se inhaluje 2x denně (1x ráno a 1x večer).

 

Nevýhody: Brecur Airmaster může způsobit různé nežádoucí účinky, které mohou být způsobeny oběma přítomnými účinnými sloučeninami. U inhalačně podávaných kortikoidů jsou naštěstí vedlejší účinky vzácné a většinou nezávažné. Většinou převládají místní účinky na sliznice s možným vznikem chrapotu a vzhledem k narušení imunity sliznic byl u inhalačních kortikoidů častěji popisován vznik kvasinkové infekce dutiny ústní a kvasinkové infekce jícnu. Salmeterol může někdy způsobovat pocit sucha v ústech, bolesti hlavy a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů