Skip to main content
 


Breakyl

Breakyl je lék, který se využívá v léčbě bolesti. Jedná se o opiát, jehož účinnou složkou je sloučenina fentanyl.
 
Princip: Fentanyl je syntetické opioidní analgetikum (sloučenina užívaná jako lék proti bolesti), který působením na určité receptory v centrální nervové soustavě tlumí pocity bolesti.
 
 
Využití: Breakyl má využití v nárazové léčbě tzv. průlomové bolesti, která se může objevit u pacientů s nádorovými onemocněními, kteří jsou již léčeni jinými opiáty. Průlomová bolest je velmi silná a vzniká náhle. Z toho důvodu je důležité, aby lék účinkoval silně a rychle.
 
 
Podávání: Breakyl nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře. Vyrábí se v podobě tzv. bukálního filmu o síle 200-800 mikrogramů. Při záchvatu průlomové bolesti si pacient jeden film vezme, přiloží ho růžovou stranou na sliznici dutiny ústní a stlačí, aby pevně přilnul. To umožní rychlé vstřebání účinné látky do krve. Začíná se slabšími formami léku a dávka se může opatrně zvyšovat dle léčebného efektu.
 
 
Nevýhody: Breakyl má podobně jako ostatní opiátové preparáty řadu nežádoucích účinků zahrnujících nevolnost, zvracení, slabost, ospalost, zácpu, zmatenost, celkový útlum a bolesti břicha. Zřejmě nejzávažnějším možným vedlejším účinkem při předávkování je útlum dechového centra. Kombinace s dalšími tlumivými látkami nebo s alkoholem může mít nepředvídatelné účinky.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů