Borelióza neboli plným názvem Lymská borelióza je infekční onemocnění nazvané podle amerického města Lyme, kde byla nemoc poprvé popsána.

 

Příčina: Onemocnění je způsobeno bakterií spadající do skupiny spirochet, kterou známe pod názvem Borrelia burgdorferi. Přenašečem této bakterie je klíště hojně se vyskytující v české přírodě. Asi jedna třetina klíšťat tuto infekci nese v sobě. Vzhledem k přenosu nemoci klíštětem se Lymská borelióza někdy plete s klíšťovou encefalitidou, kterou rovněž přenáší klíště. Jedná se však o dvě zcela odlišné nemoci.

 

Projevy: Bakterie se dostanou do našeho těla nejčastěji přisátím klíštěte. Nemoc pak probíhá v několika stádiích. I když není léčená, je velká šance, že se zastaví již v prvním nebo druhém stádiu.

V prvním stádiu vzniká erythema chronicum migrans. Na kůži v místě průniku borelií do těla se udělá červená skvrna, která se šíří do okolí a jeho střed pak začne postupně blednout. Toto stadium může být doplněno chřipkovitými příznaky (únava, zvýšená teplota). Stádium vznikající červené skvrny je nejvhodnější pro vyhledání lékaře. Je totiž pro borelii typické a pokud navíc víme o tom, že nás do oné oblasti kouslo klíště, značně tím lékaři správnou diagnózu usnadňujeme.

V dalších stádiích (pokud do nich nemoc dojde, což není až tolik časté) dochází k napadení některých vnitřních orgánů a tkání. Při dlouhodobém neléčeném trvání nemoci může být jejich poškození trvalé:

a) Klouby

Vzniká zánět kloubů (artritida). Typicky bývá postižený kolenní kloub, který v záchvatech otéká, rudne a bolí. Mezi záchvaty bývají období klidu.

b) Srdce

Může vzniknout zánět srdečního svalu neboli myokarditida, tento stav může vyústit v srdeční selhání nebo poruchy srdečního rytmu.

c) Nervový systém

Může dojít k zánětu mozkových blan, zánětu mozku nebo k postižení nervů. Tyto stavy se mohou projevit bolestmi hlavy, horečkami, zvracením, poruchami citlivosti a poruchami pohyblivosti končetin.

 

Diagnostika: V prvních fázích kožního postižení je diagnóza snadná a určíme ji na základě nálezu migrujícího erytému. Informace o nedávném přisátí klíštěte může a nemusí být přítomna. Svízelné je to s pozdějšími fázemi choroby. Lze sérologicky vyšetřit přítomnost protilátek proti boreliím z krve, jenže tyto protilátky vychází pozitivně u značného procenta populace a jistě nemálo lidí dostane nálepku chronické boreliózy nezaslouženě. Z tohoto odstavce by mělo vyplývat, že vyšetřování chronické boreliózy by měl provádět lékař (ideálně infekcionista), který o tomto problému něco ví a umí výsledky správně interpretovat.

 

Prevence: Do přírody je proti klíšťatům dobré nosit dlouhé kalhoty, po návratu z přírody se prohlédnout a případně nalezené klíště co nejrychleji odstranit. Kůži na místě přisátí je vhodné čas od času prohlédnout kvůli možným projevům počínajícího onemocnění (viz. výše). Očkování proti Lymské borelióze neexistuje! 

 

Léčba: Proti infekci se používají antibiotika, velmi dobře většinou účinkují antibiotika ze skupiny tetracyklinů (nesmí se ovšem podávat dětem). Samozřejmě platí, že čím dřív jsou podána, tím lépe. U posledního stadia už nemusí mít antibiotika efekt a člověku mohou zůstat doživotní následky.


Zdroje
https://www.fhi.no
https://ecdc.europa.eu

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů