Borelióza neboli plným názvem Lymská borelióza je infekční onemocnění nazvané podle amerického města Lyme, kde byla nemoc poprvé popsána.

 

Příčina: Onemocnění je způsobeno bakterií spadající do skupiny spirochet, kterou známe pod názvem Borrelia burgdorferi. Přenašečem této bakterie je klíště hojně se vyskytující v české přírodě. Asi jedna třetina klíšťat tuto infekci nese v sobě. Vzhledem k přenosu nemoci klíštětem se Lymská borelióza někdy plete s klíšťovou encefalitidou, kterou rovněž přenáší klíště. Jedná se však o dvě zcela odlišné nemoci.

 

Projevy: Bakterie se dostanou do našeho těla nejčastěji přisátím klíštěte. Nemoc pak probíhá v několika stádiích. I když není léčená, je velká šance, že se zastaví již v prvním nebo druhém stádiu.

V prvním stádiu vzniká erythema chronicum migrans. Na kůži v místě průniku borelií do těla se udělá červená skvrna, která se šíří do okolí a jeho střed pak začne postupně blednout. Toto stadium může být někdy doplněno chřipkovými příznaky (únava, zvýšená teplota), ale většinou je bezpříznakové. Stádium vznikající červené skvrny je nejvhodnější pro vyhledání lékaře. Je totiž pro boreliózu typické a pokud navíc víme o tom, že nás do oné oblasti kouslo klíště, značně tím lékaři správnou diagnózu usnadňujeme.

V dalších stádiích (pokud do nich nemoc dojde, což není až tolik časté) dochází k napadení některých vnitřních orgánů a tkání. Při dlouhodobém neléčeném trvání nemoci může být jejich poškození trvalé:

  • Klouby - Vzniká zánět kloubů (artritida). Typicky bývá postižený kolenní kloub, který v záchvatech otéká, rudne a bolí. Mezi záchvaty bývají období klidu.

 

Diagnostika: V prvních fázích kožního postižení je diagnóza snadná a určíme ji na základě nálezu migrujícího erytému. Informace o nedávném přisátí klíštěte může a nemusí být přítomna. Svízelné je to s pozdějšími fázemi choroby. Lze sérologicky vyšetřit přítomnost protilátek proti boreliím z krve, jenže tyto protilátky vychází pozitivně u značného procenta populace a jistě nemálo lidí dostane nálepku chronické boreliózy nezaslouženě. Z tohoto odstavce by mělo vyplývat, že vyšetřování chronické boreliózy by měl provádět lékař (ideálně infekcionista), který o tomto problému něco ví a umí výsledky správně interpretovat.

 

Prevence: Do přírody je proti klíšťatům dobré nosit dlouhé kalhoty, po návratu z přírody se prohlédnout a případně nalezené klíště co nejrychleji odstranit. Kůži na místě přisátí je vhodné čas od času prohlédnout kvůli možným projevům počínajícího onemocnění (viz výše). Očkování proti Lymské borelióze neexistuje! 

 

Léčba: Proti infekci se používají antibiotika, velmi dobře většinou účinkují antibiotika ze skupiny tetracyklinů (nesmí se ovšem podávat dětem). Samozřejmě platí, že čím dřív jsou podána, tím lépe. U posledního stadia už nemusí mít antibiotika efekt a člověku mohou zůstat doživotní následky.

 

Zdroje
https://www.fhi.no
https://ecdc.europa.eu

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů