Bolestivé ústní koutky jsou nepříjemným příznakem, kterým trpí zejména lidé různě oslabení a s nedostatečnou výživou. Jde o trhlinky vznikající v ústních koutcích, které jsou nepříjemně bolestivé, zarudlé a někdy v nich vznikají trhlinky, které mohou hnisat a krvácet. Bolestivé koutky jsou často přítomny spolu s rozpraskanými rty.

 

Příčiny: Existuje více příčin vzniku bolestivých koutků, které se často kombinují. Poměrně významná je nedostatečná výživa a chybění některých sloučenin v organizmu. Typicky se jedná o nedostatek železa, nedostatek zinku a o nedostatek vitaminů ze skupiny B (zejména nedostatek vitaminu B2 – riboflavinu, nebo vitaminu B6 - pyridoxinu). Více ohroženi jsou například staří lidé a dále nemocní s poruchami vstřebávání potravy trávicím traktem (např. u neléčené celiakie, Crohnovy nemoci nebo ulcerózní kolitidy). Na vzniku koutků se mohou podílet také infekční procesy, jako je například kvasinková infekce úst. Kvasinky s oblibou napadají nemocné s oslabenou imunitou, jako jsou již výše zmínění nedostatečně živení lidí, dále pak nemocní s cukrovkou. Do trhlinek v koutcích se mohou dostat i různé bakterie.

Vysušení rtů, jejich rozpraskání a vznik bolestivých koutků může vzniknout i při užívání některých preparátů proti akné, mám na mysli zejména sloučeninu isotretinoin (lék Roaccutane). 

 

Léčba: Je nutné zajistit dostatečnou výživu a hlavně přísun vitaminů. Z dutiny ústní lze udělat výtěr a zjistit přítomnost infekčních mikroorganizmů, které se následně mohou zaléčit. Vzhledem k tomu, že v řadě případů je přítomna bakteriální infekce, mívají dobrý efekt masti s antibiotiky.

V případě přítomnosti kvasinek se používají léky na principu antimykotik (léky proti plísním).  Je-li nedostatečná výživa jedince s bolavými koutky způsobena některým z výše zmíněných onemocnění trávicího traktu, pak je nutno léčit i tuto nemoc.


Zdroje
https://www.organicfacts.net
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů