Bolestivá erekce je pro muže značně nepříjemný příznak, který může souviset s některými onemocněními penisu. V takovém případě je vhodné vyšetření urologem, mnohé z poruch vedoucí k bolestivé erekci mohou být poměrně závažné, na druhou stranu léčitelné.

 

Příčiny:

1. Peyronieho choroba – Toto onemocnění je provázeno ukládáním jizevnatého vaziva do penisu, který se může u těžších variant nemoci značně deformovat, což způsobuje bolest při erekci a někdy prakticky znemožňuje pohlavní akt. Více najdete v příslušném textu.

 

2. Priapismus – Jedná se o stav dlouho trvající erekce, která není spojena se sexuálním vzrušením, je nepříjemná a kvůli zhoršenému průtoku krve penisem může vyústit i v ohrožení jeho tkání nedostatkem kyslíku. O příčinách vzniku priapismu si přečtěte v textu, který jsem mu věnoval.

 

3. Fimóza – Velmi výrazně zúžená předkožka může při erekci svou zúženou částí dráždit žalud a to pak pochopitelně bolí. Podobně je těžce bolestivá erekce, při které se zúžená předkožka přehrne přes žalud a zaškrtí ho. Tento stav se odborně nazývá jako parafimóza a měla by být co nejdříve řešena urologem.

 

4. Zranění penisu – K poranění tkáně penisu dochází nejčastěji při pohlavním styku. Může dojít k natržení jeho měkkých tkání, pohmoždění i ke krvácení. Alespoň dočasně bolestivá erekce pak po určitou dobu přetrvává.

 

5. Rakovina penisu – To je v našich zeměpisných šířkách zřejmě nejvzácnější příčinou bolesti při erekci. Rakovina penisu se může projevovat bolestmi, masa nádoru může způsobovat i bolestivou nepříjemnou erekci. Hlavním příznakem, který většinou vede pacienta k lékaři, bývá nicméně viditelná masa tumoru, která může být zvředovatělá.

 

6. Psychické příčiny – Nepříjemně vnímaná erekce může jistě být vyvolána psychickými poruchami, před touto diagnózou by však měly být vyloučeny výše zmíněné chorobné stavy. Psychika, jakožto původce jakýchkoliv poruch erekce, pak patří do kompetence sexuologů a psychiatrů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů