Bolest oka je příznak, který může být velmi obtěžující a obvykle vede k návštěvě očního lékaře. Bolest může být vyvolána řadou očních onemocnění a může být doprovázena dalšími příznaky, jako jsou zarudnutí oka, rozmazané vidění, dvojité vidění apod.

 

Příčiny
 
1. Oční záněty  – Záněty oka mohou postihnout prakticky kteroukoliv část, většinou jde o záněty rohovky, záněty duhovky a záněty spojivek. Záněty mohou být infekční i neinfekční, Kromě bolesti najdeme obvykle i zarudnutí oka a u bakteriálních infekcí i hnisavý výtok. Nebezpečné je zánětlivé postižení oka v rámci pásového oparu obličeje. Relativně vzácné jsou záněty hlubokých struktur oka, které kromě bolesti často způsobí poruchu zraku.

2. Záněty očních žláz – Oční žlázky se mohou ucpat a pak v nich vzniká bolestivý zánět. Zánět potních a mazových žláz očního víčka označujeme jako ječné zrno (hordeolum), o něco vzácnější je pak vlčí zrno (chalazion) postihující tzv. Meibomovy žlázky. Bakteriální záněty se léčí pomocí antibiotik ve formě očních mastí.

3. Dráždivé látky – Kontakt rohovky s dráždivými chemickými látkami (většinou v plynném skupenství) bývá spojen s prudkým slzením a bolestí. Agresivní chemické látky se běžně užívají v průmyslu, jinak jde i o efekt řady bojových plynů. K podráždění ovšem může dojít i tekutinami, řadě lidí k silnému podráždění očí stačí kontakt s chlorovanou a mořskou vodou.

4. Cizí těleso v oku -  Cizí tělesa se dostanou do oka často v pracovním prostředí při nedostatečné ochraně zraku. I drobné těleso může oko výrazně podráždit a způsobit nepříjemnou bolest. Člověk nadměrně slzí a snaží se mrkat. Pokud tyto obranné reflexy nepomohou, pak musí těleso vyjmout oční lékař. Do této skupiny musíme započítat i umělé oční čočky, které jsou v oku ponechány příliš dlouho.

5. Zelený zákalZelený zákal (glaukom) souvisí se zvýšeným nitroočním tlakem. Stav je nepříjemný, může zhoršovat zrak a při akutním zvýšení nitroočního tlaku (glaukomový záchvat) se objevuje prudká bolest postiženého oka.

6. Zánět optického nervu – Stav odborně označujeme jako retrobulbární neuritidu. Mezi její projevy patří zhoršení zraku a bolest postiženého oka. Příčin může být více (viz příslušný článek), ale zejména u mladých žen je vždy nutné myslet na možnost prvního projevu roztroušené sklerózy.

7. Bolesti hlavy – Některé typy bolestí hlavy se mohou šířit do oka, jde zejména o migrény. Bolest bývá často přítomna na jedné straně a postihuje polovinu hlavy s příslušným okem.

 

Diagnostika a léčba

Náhle vzniklá bolest oka je důvodem k vyšetření očním lékařem. V případě, že příčina není zřejmá, je možné provést dovyšetření stavu neurologem. Kromě podávání léků na bolest je nutné najít vyvolávající příčinu a tu vyřešit.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
https://www.allaboutvision.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů