Skip to main content
 


Blessin Plus H

Blessin Plus H je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – valsartan patřící mezi sartany a hydrochlorothiazid, který patří mezi diuretika.
 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a zvýšení výdeje tekutiny ledvinami s poklesem krevního tlaku.

 

Využití: Blessin Plus H používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Kombinovaný preparát je vhodný nikoliv jako první volba, ale spíše u již stabilizovaného pacienta, který je léčen větším množstvím léků a my chceme snížit množství užívaných tablet.

 

Podávání: Blessin Plus H nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle od 80/12,5 mg až 160/25 mg, což odpovídá 80-160 miligramům valsartanu a 12,5-25 miligramům hydrochlorothiazidu. Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně a obvykle se začíná spíše nižší dávkou preparátu.

 

Nevýhody: Předávkování preparátem Blessin Plus H, nebo jeho kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. Kromě toho má hydrochlorothiazid poněkud negativní vliv na metabolizmus cukrů a u některých jedinců může způsobit rozvoj cukrovky 2. typu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů