Skip to main content
 


Bioparox

Upozornění na úvod: Od února 2016 omezil SÚKL používání Bioparoxu kvůli častějšímu výskytu alergických reakcí, cituji: "Dne 16. 2. 2016 Státní ústav pro kontrolu léčiv informoval o tom, že Výbor PRAC Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vyhodnotil všechny dostupné údaje o přínosu a rizicích léčivých přípravků s obsahem fusafunginu a došel k závěru, že prokázaná účinnost fusafunginu není dostatečně významná, aby převážila riziko pozorovaných závažných hypersenzitivních reakcí... Vzhledem k závěrům celoevropského přehodnocení doporučuje SÚKL léčbu přípravkem Bioparox již nezahajovat, lékařům a lékárníkům je doporučeno Bioparox již nepředepisovat ani nevydávat a doporučit pacientům jinou vhodnou alternativou s ohledem na příznaky onemocnění."
 
Bioparox je přípravek využívaný u některých zánětů nosohltanu. Jeho účinnou složkou je sloučenina fusafungin.
 
Princip: Fusafungin patří mezi antibiotika, které působí na řadu bakterií včetně stafylokoků a streptokoků.
 
 
Využití: Bioparox se užívá v rámci léčby infekcí horních cest dýchacích, jako jsou záněty hltanu, záněty hrtanu, infekční rýma a další.
 
 
Podávání: Bioparox se vyrábí v podobě spreje, který lze aplikovat do úst i do nosu. U dospělých lidí je běžná dávka 4 vstřiky preparátu do úst a 2 vstřiky do obou nosních dírek 2-4x denně. Preparát by neměly užívat těhotné a kojící ženy.
 
 
Nevýhody: Bioparox může způsobit podráždění sliznice s kašlem, kýcháním a podrážděním hrdla. Vyloučit nelze vznik alergických reakcí, které jsou ostatně důvodem pro omezení používání přípravku (viz. úvod).
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů