Upozornění na úvod: Od února 2016 omezil SÚKL používání Bioparoxu kvůli častějšímu výskytu alergických reakcí, cituji: "Dne 16. 2. 2016 Státní ústav pro kontrolu léčiv informoval o tom, že Výbor PRAC Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vyhodnotil všechny dostupné údaje o přínosu a rizicích léčivých přípravků s obsahem fusafunginu a došel k závěru, že prokázaná účinnost fusafunginu není dostatečně významná, aby převážila riziko pozorovaných závažných hypersenzitivních reakcí... Vzhledem k závěrům celoevropského přehodnocení doporučuje SÚKL léčbu přípravkem Bioparox již nezahajovat, lékařům a lékárníkům je doporučeno Bioparox již nepředepisovat ani nevydávat a doporučit pacientům jinou vhodnou alternativou s ohledem na příznaky onemocnění."

 

Bioparox je přípravek využívaný u některých zánětů nosohltanu. Jeho účinnou složkou je sloučenina fusafungin.

 

Princip: Fusafungin patří mezi antibiotika, které působí na řadu bakterií včetně stafylokoků a streptokoků.

 

Využití: Bioparox se užívá v rámci léčby infekcí horních cest dýchacích, jako jsou záněty hltanu, záněty hrtanu, infekční rýma a další.

 

Podávání: Bioparox se vyrábí v podobě spreje, který lze aplikovat do úst i do nosu. U dospělých lidí je běžná dávka 4 vstřiky preparátu do úst a 2 vstřiky do obou nosních dírek 2-4x denně. Preparát by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

 

Nevýhody: Bioparox může způsobit podráždění sliznice s kašlem, kýcháním a podrážděním hrdla. Vyloučit nelze vznik alergických reakcí, které jsou ostatně důvodem pro omezení používání přípravku (viz úvod).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů