Bilamcar je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – kandesartan patřící mezi sartany a amlodipin, který patří mezi blokátory kalciových kanálů.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém. Kandesartan blokuje buněčné receptory pro sloučeninu angiotenzin II. Ta vzniká v našem organizmu a má mnoho funkcí včetně zvyšování krevního tlaku. Amlodipin má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi. Opět díky tomu dochází k poklesu krevního tlaku.

 

Využití: Bilamcar používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Lék je vhodný spíše u pacientů, jejichž krevní tlak je již pomocí léků stabilizován, a kdy se snažíme omezit množství podávaných tablet. Kombinovaný preparát umožní podat dvě účinné složky v jedné tabletě a tím zvýšit ochotu (odborně compliance) pacienta lék užívat.

 

Podávání: Preparát Bilamcar nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Bilamcar má více forem podle aktuálního obsahu účinných látek, nejnižší dávka je 8/5 miligramů (8 mg kandesartanu + 5 mg amlodipinu) a nejsilnější dávka je 16/10 miligramů (16 mg kandesartanu + 10 mg amlodipinu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně a obvykle se začíná nižší dávkou léku, která se pomalu navyšuje.

 

Nevýhody: Předávkování preparátem Bilamcar nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Blokátory kalciových kanálů mohou kromě toho způsobit otoky dolních končetin. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů