Bepanthen je volně prodejný preparát, který se používá u řady kožních obtíží. Účinnou složkou tohoto prostředku je dexpanthenol (dexpantenol).

Pozn.: Existuje i preparát Bepanthen Plus, který navíc obsahuje sloučeninu chlorhexidin, více najdete v příslušném textu.

 

Princip: Dexpantenol se po proniknutí do kožního krytu přeměňuje na kyselinu pantotenovou, což je vitamin ze skupiny B důležitý pro regeneraci buněk sliznic a kůže. Pomocné složky přípravku promašťují suchou kůži.

 

Využití: Bepanthen lze použít u nejrůznějších neinfikovaných ranek, trhlinek, malých spálenin (včetně kůže spálené při nadměrném slunění) a dokonce i u některých proleženin. Velmi dobrý efekt má preparát v léčbě chronických stavů spojených s poruchami rohovatění kůže a s přesušováním kůže (zejména atopická dermatitida).

 

Podávání: Bepanthen se vyrábí v podobě kožního krému a masti, které se nanáší na postižená místa pokožky, nebo na okrsky vysušené kůže 1-3x denně. Preparát by neměl přijít do kontaktu s očima.

 

Nevýhody: Bepanthen nemá prakticky žádné vedlejší účinky, i když nelze po jeho aplikaci vyloučit podráždění kůže, nebo vznik alergické reakce (pálení, zarudnutí a svědění kůže).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů