Temelor je lék, který patří do skupiny tzv. benzodiazepinů. Účinná látka léků se nazývá lorazepam.

 

Princip: Lorazepam účinkuje na centrální nervový systém. Benzodiazepiny v mozku zesilují účinek sloučeniny GABA, která má tlumivý efekt na přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. To vysvětluje celkový tlumivý účinek těchto léků.

 

Indikace: Temelor působí sedativně, uspává, uklidňuje a účinkuje proti úzkosti (odborně má anxiolytický efekt). Lze ho tedy využít nárazově jako lék na spaní a lék proti úzkosti, rozčilení a při záchvatu panické poruchy. Může být podán i jako premedikace s předstihem před operačním zákrokem.

 

Dávkování: Temelor se vyrábí v podobě tablet o síle 0,5-2,5 miligramu. Běžná úvodní dávka je 0,5 miligramová tableta užitá 1-3x denně. Celková denní dávka by neměla být vyšší než 2,5 miligramů. Kromě toho existuje i Temelor v podob roztoku k injekčnímu podání (má rychlejší efekt). Lék nesmí být užíván bez vědomí ošetřujícího lékaře.

 

Výhody: Výhodou je rychlý nástup účinku, zklidnění, vymizení strachu a uvolnění svalů a nástup spánku.

 

Nevýhody: Temelor nesmí být kombinován s alkoholem a jinými návykovými látkami, negativně ovlivňuje pozornost a neměla by být po jeho požití řízena motorová vozidla. Přípravek by neměly užívat těhotné a kojící ženy a malé děti. V žádném případě by neměl být Temelor užíván dlouhodobě, protože na něm může vzniknout závislost. V případě depresivních stavů je možno ho nasadit na krátké překlenovací období, než začnou působit klasická nenávyková antidepresiva. Tato antidepresiva mohou být užívaná dlouhodobě, ale jejich účinek nastupuje s opožděním několika týdnů od zahájení jejich pravidelného užívání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů