Skip to main content
 


Belosalic

Belosalic je lék, který je bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku jsou sloučeniny betamethason (přesněji betamethason-dipropionát) a kyselina salicylová.
 
Princip: Betamethason patří mezi kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy včetně alergických projevů. Kyselina alicylová má v tomto případě podpůrný efekt, změkčuje kůži a usnadŇuje průnik betamethasonu do hloubky.
 
 
Využití: Belosalic je předepisován k léčbě celé řady neinfekčních kožních ekzémů a svědivých a bolestivých kožních zánětů (solární dermatitida po nadměrném oslunění, dermatitida po vystavení kůže chemikáliím, apod.). Dobrý efekt má lék i na déletrvající kožní alergické reakce a na lupénku.
 
 
Podávání: Belosalic smí být užíván pouze dle přesného doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě kožní masti a roztoku, které se nanášejí na postiženou kůži 1-3x denně. Je doporučené léčbu provádět po co nejkratší nutnou dobu.
 
 
Nevýhody: Belosalic může při dlouhodobějším podávání poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a snížení pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko kožních infekcí. Pokud je lék aplikován po delší dobu na velké kožní plochy, může jeho vstřebávání do organizmu způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, které si můžete přečíst v textu o kortikoidech.
 
Print Friendly and PDF


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů