Belogent je lék předepisovaný kožními lékaři u některých zánětů kůže. Účinnou složkou preparátu je gentamicin a betamethason (přesněji betamethason-dipropionát).

 

Princip: Gentamicin patří mezi účinná antibiotika a má poměrně široké spektrum protibakteriálního působení. Velmi citlivé jsou proti ní zejména bakterie žijící na lidské kůži včetně stafylokoků. Betamethason patří mezi kortikoidy, tlumí zánětlivé reakce a oslabuje imunitní odpověď.

 

Využití: Belogent se předepisuje u původně neinfekčních zánětlivých onemocnění kůže (např. atopická dermatitida, lupénka), které byly infikovány bakteriemi za vzniku hnisavých kožních infekcí.

 

Podávání: Belogent se vyrábí v podobě kožního krému a masti, aplikace je možná pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Lék se na zanícená místa aplikuje 2x denně po 1-2 týdny.

 

Nevýhody: Belogent může vyvolat příznaky místní alergie, jako je bolest, zarudnutí a svědění kůže v místě aplikace. Přípravek by neměl přijít do kontaktu s očima, mohl by totiž vyvolat zánět spojivek. Dlouhodobější používání jakékoliv masti s kortikoidem může poškodit kvalitu kůže, způsobit její ztenčení, vysušení a snadnější vznik strií. Při dlouhodobějším potírání velkých ploch kůže by se mohly objevit celkové nežádoucí účinky kortikoidů, to však není obvyklé.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů