Beclomet Nasal Aqua patří mezi kortikoidy, je to protizánětlivý užívaný při neinfekčních zánětech nosu. Účinnou látkou je sloučenina beklometason (přesněji beklometason-dipropionát).

 

Princip: Beklometason patří mezi kortikoidy, má silné slizniční působení a tlumí zánětlivý proces. Díky tomu snižuje tendenci sliznice reagovat přecitlivěle (tj. lidově řečeno působí protialergicky).

 

Využití: Beclomet Nasal Aqua se nejčastěji užívá k prevenci a léčbě alergické rýmy spojené s kýcháním, smrkáním a pocitem ucpaného nosu.

 

Podávání: Beclomet Nasal Aqua se vyrábí ve formě suspenze, která se ve spreji aplikuje do nosních dírek. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 vstřiky do každé nosní dírky 2x denně. Aplikace léku bez doporučení lékaře je zakázána.

 

Nevýhody: Problematice nevýhod kortikoidů jsem věnoval celý zvláštní článek. Beclomet Nasal Aqua se podává na sliznici a díky tomu jsou tyto systémové projevy velice vzácné. Kortikoid ovšem může při dlouhodobé aplikaci dráždit nosní sliznici s jejím vysušováním, častějším krvácením z nosu a poškozením nosní přepážky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů