Aurorix patří mezi psychiatrické léky, přesněji řečeno mezi antidepresiva. Účinnou složkou preparátu je sloučenina moklobemid.
 
Princip: Moklobemid ovlivňuje v mozku systém tzv. neuromediátorů, což jsou sloučeniny umožňující přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Přesněji řečeno tlumí moklobemid enzym známý jako monoaminooxidáza A. Díky tomu dochází v nervovém systému ke zvýšení koncentrace neuromediátorů jako je noradrenalin, serotonin a dopamin.
 
 
Využití: Aurorix se používá u některých poruch nálady, které jsou v naší populaci velmi časté. Mezi takové stavy patří deprese, bipolární porucha, některé fobie (zejména sociální fobie) a další úzkostné poruchy.
 
 
Podávání: Je nutno přesně dodržet dávkovací schéma určené předepisujícím lékařem, což je obvykle psychiatr. Aurorix se vyrábí v podobě tablet o síle 150 a 300 miligramů a běžná denní dávka pro dospělého člověka je u většiny indikací 300-600 miligramů léku.
 
 
Nevýhody: Už samotný fakt, že Aurorix účinkuje na nervový systém, znamená celou řadu vedlejších účinků včetně bolestí hlavy, poruch spánku, trávicích obtíží, brnění končetin, poklesu krevního tlaku a alergických reakcí. Obecně jsem problematice nežádoucích účinků antidepresiv věnoval zvláštní článek, který doporučuji přečíst. Při zahájení užívání antidepresiv je nutno mít na paměti, že jejich účinek se objeví až za 2-3 týdny užívání. Vzhledem k možným nežádoucím reakcím s řadou souběžně užívaných léčiv je zcela nepřípustné užívání preparátu bez vědomí lékaře.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů