Atozet je zajímavý kombinovaný preparát, který obsahuje účinnou látku ezetimib a atorvastatin (látka ze skupiny statinů). Atozet můžeme zařadit mezi léky na snížení cholesterolu.

 

Princip: V tomto preparátu se kombinuje efekt obou účinných látek. Ezetimib snižuje vstřebávání cholesterolu z tenkého střeva a atorvastatin blokuje enzym zajišťující tvorbu cholesterolu v organizmu. Lék proto velmi účinně hladinu cholesterolu v krvi.

 

Využití: Použití je velmi široké. Atozet podáváme nejen u vysokého cholesterolu, ale i pacientům s ischemickou chorobu srdeční (včetně anginy pectoris a stavů po infarktech), pacientům po ischemických mozkových příhodách, nemocným s ischemickou chorobou dolních končetin a mnoha dalším.

 

Podávání: Záleží na doporučení lékaře, nicméně většinou se podává denně jedna tableta. Vyrábí se více forem Atozetu, které mají stejnou dávku ezetimibu (10 miligramů) a liší se dávkou atorvastatinu (10-80 miligramů).

 

Nevýhody: Atozet může způsobit trávicí potíže a zvýšení jaterních testů. U malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Pokud se po nasazení léku objeví bolesti svalů, pak je nutno lék vysadit a vyšetřit hladinu kreatinkinázy (enzym uvolňovaný z poškozených svalů). Přípravek by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů