Skip to main content
 


Aspendos

Aspendos je lék, který je využívaný především v neurologii. Účinnou složkou preparátu je sloučenina modafinil.

Princip: Modafinil působí stimulačně na některé části centrálního nervového systému, zlepšuje bdělost a zrychluje psychomotorické tempo. Zcela přesný mechanizmus účinku není znám, ale zdá se, že modafinil mění rovnováhu v systému neuromediátorů (sloučeniny přenášející nervové vzruchy v mozku).

 
Využití: Preparát Aspendos je předepisován pacientům s narkolepsií, kteří trpí nadměrným denním usínáním a-nebo kataplexií (náhlé epizody těžké svalové slabosti).


Podávání: Aspendos nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 100 miligramů a běžná denní dávka pro dospělého člověka je 200 miligramů. Tato dávka může být individuálně snížena, nebo zvýšena.

 
Nevýhody: Vzhledem k působení na centrální nervový systém může mít Aspendos celou řadu vedlejších účinků včetně trávicích obtíží, pocitu sucha v ústech, nespavosti, nervozity, brnění končetin, bolestí hlavy a bušení srdce. Výjimkou nejsou ani změny psychiky, emoční labilita, neklid, podrážděnost, záchvaty úzkosti, zmatenost a další. U některých pacientů došlo při užívání ke zvýšení jaterních testů a vzniku alergických reakcí (leckdy těžké kožní reakce). Celá řada nežádoucích účinků si může vynutit předčasné vysazení preparátu.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů