Aspecton nosní sprej patří mezi volně prodejné preparáty, užívá se při zánětech v dutině nosní. Účinnými složkami preparátu jsou koncentrovaný roztok mořské soli, dexpantenol, kafr, hypromelóza, eukalyptová, mátová a tymiánová silice, edetan disodný a hydroxid sodný.
 
Princip: Účinné složky přípravku zvlhčují nosní sliznici, pomáhají rozpouštět zaschlý hlen a snižují otok sliznice, což uvolňuje nosní průduchy a působí pocit úlevy. Popisovány jsou i účinky některých účinných složek na ztlumení zánětu a urychlení regenerace sliznice.
 
 
Využití: Aspecton nosní sprej lze využít jako pomocný preparát u infekční rýmy nebo alergické rýmy s pocitem plného nosu, smrkáním a poruchou čichu.
 
 
Podávání: Aspecton sprej má podobu roztoku, který se do nosu vstřikuje rozprašovacím zařízením několikrát denně do obou nosních dírek. Přípravek není určen dětem.


Nevýhody: Aspecton sprej většinou nezpůsobuje žádné obtíže, i když po aplikaci nelze vyloučit lokální podráždění, nebo vznik alergické reakce na některou z přítomných složek (pálení a svědění nosní sliznice).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů