Ashermanův syndrom je označení pro gynekologickou poruchu, při které došlo ke srůstům dělohy. Má za následek zmenšení objemu děložní dutiny, v těžkých případech až její vymizení.

 

Příčiny: Příčin vzniku srůstů je celá řada, nejčastěji se jedná o následky nitroděložních poranění při gynekologických zákrocích, nejčastěji při kyretáži (vyšetření děložní dutiny pomocí lžícovitého nástroje) - někdy jako vyšetřovací metoda, někdy jako zákrok prováděný při umělém ukončení těhotenství, či po porodu. To samé platí i pro chirurgické zákroky na děloze (císařský řez, odstranění myomů apod.). Po tom všem může Ashermanův syndrom vzniknout.

 

Projevy: Srůsty děložní se mohou projevit poruchami menstruace, někdy i jejím vymizením, kdy srůsty nedovolují odtoku krve. Někdy může dojít k znepravidelnění či vymizení menstruačního krvácení i z toho důvodu, že zjizvená srůstající tkáň dělohy ztratí schopnost odpovídat na hormonální podněty. Kromě toho se mohou vyskytovat bolesti břicha a vzhledem k narušeným anatomickým poměrům v děloze se žena může stát neplodnou. I při zachované plodnosti je vyšší riziko samovolného potratu a u žen těhotných s Ashermanovým syndromem častěji nalézáme různé poruchy vývoje placenty.

 

Diagnostika: Srůsty lze nejlépe určit „na vlastní oči“ při endoskopickém vyšetření dělohy, tj. při hysteroskopii.

 

Léčba: Srůsty lze mechanicky rozrušit. Většinou se provede operační hysteroskopie, kdy se pod optickou kontrolou zavedou operační nástroje a jimi se srůsty zruší. Prognóza nicméně není příliš dobrá, protože srůsty se mohou po čase objevit znovu.


Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů