Ascorutin [askorutin] je lék, který patří mezi kombinované preparáty užívané k terapii cévních onemocnění. Obsahuje dvě účinné látky - rutosid a kyselinu askorbovou (což je chemický název pro vitamin C).

 

Princip: Rutosid a vitamin C mají účinek na drobné krevní cévy. Pomáhají zpevňovat jejich stěnu, zvyšují jejich pružnost a brání jejich praskání.

 

Využití: Ascorutin užívají lidé trpící praskáním drobných cév (problémy s odběry krve kvůli praskání cév, tvorba kožních petechií, časté krvácení z nosu, apod.), u kterých je jedním z pravděpodobných příčin lehký nedostatek vitaminu C. Ascorutin lze užívat i při žilní nedostatečnosti a hemoroidech.

 

Podávání: Ascorutin se vyrábí v podobě tablet a běžná dávka je 1-3 tablety denně. Tři tablety denně bývá zahajovací dávka, která se postupně snižuje.

 

Nevýhody: Ascorutin nemá žádné výrazné nežádoucí účinky. Při jeho užití se teoreticky může vyskytnout alergická reakce a neurčité trávicí obtíže, ale to platí prakticky pro každý lék. Kromě toho byla při užívání Ascorutinu popisována zvýšená tvorba močových kamenů, a proto by měli být s užíváním opatrní lidé, kteří s kameny již obtíže měli.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů