Arupsan je lék patřící do skupiny antiepileptik, jeho účinnou látkou je sloučenina eslikarbazepin acetát.

 

Princip: Eslikarbazepin acetát je modernější účinná látka, která ovlivňuje sodíkové kanály na membránách nervových buněk (neuronů) a tím ovlivňuje přenos vzruchů v mozku. Dochází ke stabilizaci buněčných membrán a snížení rizika vzniku epileptických záchvatů. Přesný mechanizmus účinku není nicméně stále znám.

 

Využití: Arupsan se využívá k léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Obvykle se nepodává samostatně, ale jako doplňkový lék v kombinaci s jinými antiepileptiky.

 

Podávání: Vždy záleží na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék nikdy užíván. Arupsan se vyrábí ve formě 200 a 800 miligramových tableta dávkování je přísně individuální, obvykle se začíná podáváním nízké dávky, která se postupně navyšuje. Maximální denní dávka u dospělých obvykle nepřekračuje 1200-1600 miligramů.

 

Nevýhody: Arupsan má různé nežádoucí účinky, které mohou mít podobu nervozity, změny nálady, ospalosti, sucha v ústech, bolestí hlavy, trávicích obtíží a poruch zraku (například dvojité vidění). Popisovány byly i alergické reakce, zejména vznik kožních vyrážek.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů