Anvildis patří mezi modernější léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina vildagliptin.

 

Princip: Vildagliptin je sloučenina ze skupiny gliptinů a patří mezi tzv. DPP-4 inhibitory. Zjednodušeně řečeno působí poměrně komplexně na metabolizmus inzulinu a krevních cukrů a tím způsobí snížení krevního cukru nalačno i po jídle.

 

Využití: Anvildis se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu. Je to již dražší preparát, který většinou nebývá lékem první volby. Indikační kritéria jsou složitější, předepisuje se spíše pacientům, u nichž dostatečně nezafungovaly jiné PADy, zejména metformin (např. lék Siofor, Glucophage, Metformin), nebo kdy metformin z nějakého důvodu nešlo použít. Může se kombinovat s ostatními PADy při jejich nedostatečném účinku a možná je i kombinace preparátu s inzulinem.

 

Podávání: Záleží na doporučení diabetologa, obvyklá dávka preparátu Anvildis u dospělého člověka je 50 miligramů podávaných 1-2x denně, nedoporučuje se překročit denní dávku 100 miligramů.

 

Nevýhody: Zejména v kombinaci s jinými PADy může Anvildis způsobit hypoglykémie, trávicí obtíže (jako např. nechutenství, plynatost a zácpa) a někdy při jeho užívání dochází ke zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů