Skip to main content
 


Antabus

Antabus je i laikům dobře známý lék, který je v dnešní době užívaný méně než dříve, ale přesto stále nachází mezi psychiatry své příznivce. Účinnou složkou preparátu je sloučenina disulfiram.
 
Princip: Alkohol v lidském těle je přeměňován na acetaldehyd a ten je enzymem acetaldehyddehydrogenáza přeměňován na kyselinu octovou. Disulfiram zablokuje acetaldehyddehydrogenázu a to způsobí dočasné nahromadění acetaldehydu v těle. Acetaldehyd je sloučenina, která působí řadu nepříjemných příznaků.

Pozn: Jako zajímavost lze udat, že výzkum prokázal protinádorový účinek disulfiramu, a proto je možné, že bude v budoucnu používán i jako součást protinádorové terapie.
 
 
Využití: Antabus lze využít u lidí trpících alkoholizmem, kteří se rozhodli s pitím alkoholu přestat a snaží se abstinovat. Preparát jim v tom pomáhá, protože při jeho užívání se po vypití i menšího množství alkoholu objeví nepříjemné příznaky způsobené nahromaděním acetaldehydu v těle (nevolnost, zvracení, zrudnutí kůže, bušení srdce, apod.).
 
 
Podávání: Antabus se vyrábí v podobě šumivých tablet o síle 400 miligramů rozpustných ve vodě, které jsou sice volně prodejné, ale měly by být užívány pouze dle doporučení psychiatra. Terapie se u dospělého člověka zahajuje dávkou 800 miligramů denně, která se velmi rychle ponižuje a udržovací dávka je poměrně nízká – cca 2 tablety užité v průběhu týdne.
 
 
Nevýhody: Antabus může být i bez alkoholu u některých lidí hůře tolerovaný, někdy se objevuje únava, bolesti a motání hlavy, jindy trávicí obtíže. Pozorovány byly i alergické reakce. Velmi nepříjemný stav (viz. výše) se objeví po vypití alkoholu, to je však v tomto případě cílem.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů