Amébové infekce jsou celkově méně známá infekční onemocnění. Mohou být nebezpečné a je vhodné mít o nich alespoň základní informace.

 

Příčiny

Amébové infekce jsou vyvolány amébami, což jsou okem neviditelné mikroorganizmy, které patří mezi prvoky. Améby se vyskytují zejména v tropických oblastech a napadají lidský trávicí systém. Infekční přenos je tzv. fekálně-orální cestou, což znamená, že se améby dostanou do stolice postiženého a stolicí se šíří do okolí. Pokud jsou nízké hygienické standardy, pak může infikovaná stolice kontaminovat pitnou vodu nebo potraviny a tak nakazit další lidi.

 

Projevy

Typické je střevní postižení. Améby jsou značně agresivní a poškozují sliznici střeva, u některých lidí způsobí dokonce vznik slizničních vředů. Mezi klinické projevy patří průjmy, objevení se krve a hlenu ve stolici, bolesti břicha a zvýšená teplota. Závažnými komplikacemi je toxické megakolon, zánětlivé zúžení střeva a protržení střeva.

 

Kromě postižení střeva se mohou améby dostat i do jiných tkání a orgánů, popisována je například amébový zánět jater, amébová perikarditida a amébový zánět mozku. Améby mohou v různých tkáních způsobit vznik amébových abscesů (například v mozku a játrech).

 

Diagnostika

Na infekci je vhodné myslet u člověka, který má výše zmíněné projevy a nedávno byl v tropické zemi s nízkým hygienickým standardem, typicky v Africe. Důležité je mikrobiologické vyšetření stolice a případně sérologické vyšetření krve ke zjištění protilátek proti amébám. Abscesy mohou být zobrazeny pomocí ultrazvuku nebo CT vyšetření.

 

Léčba

Pokud je infekce potvrzena, podávají se speciální chemoterapeutika proti amébám. Běžná antibiotika jsou neúčinná. Podpůrná terapie má zabránit dehydrataci a případně tlumit bolesti břicha.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů