Aletro je lék, který je obvykle předepisován onkology. Jeho účinnou složkou je sloučenina letrozol.
 
Princip: Letrozol funguje jako inhibitor enzymů známých jako aromatázy, které v lidském těle pomáhají vytvářet ženské pohlavní hormony (estrogeny). Proto po podání letrozolu u ženy poklesne koncentrace estrogenů.
 
 
Využití: Aletro se podává u některých forem forem rakoviny prsu. Bylo totiž zjištěno, že některé typy rakoviny prsu (které můžeme určit díky histologickému vyšetření vzorku tumoru) pro svůj růst a množení potřebují ženské pohlavní hormony a při jejich nedostatku je růst nádorové tkáně utlumen.
 
 
Podávání: Preparát Aletro nesmí být v žádném případě podáván jinak, než jak stanoví předepisující lékař (obvykle onkolog) a nesmí být užíván bez jeho vědomí. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 2,5 miligramu a běžná dávka pro dospělou ženu je 1 tableta denně.
 
 
Nevýhody: Aletro svým ovlivněním hormonální rovnováhy v těle ženy způsobuje poměrně často nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou návaly horka, bolesti hlavy, bolesti svalů, trávicí obtíže a pocity slabosti. Pokles koncentrace estrogenů  zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. U některých uživatelek bylo popisováno zvýšení jaterních testů a vznik alergických reakcí.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů